Tipy

Skórka od banana – co z nią zrobić

18 grudnia 2019
1 gwiazdka2 gwiazdki2 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek 5,00
Loading...
  1. Czy wiecie, że skórka od banana jest jadalna? Ale akurat tej diety nie polecam. Za dużo mam bowiem wobec jej czystości podejrzeń. Banany potrzebują solidnego wzmocnienia, żeby do nas dotrzeć, wiec nie ufam opowieściom, że można je bezpiecznie zjadać w całości. Nawet w swojej książce o wyzwaniach rozmawiam o tym z fachowcem, który studzi zapędy do konsumpcji i straszy bólem brzucha. W najlepszym wypadku. Ufam, nie sprawdzam, natomiast namawiam do wykorzystania jej potencjału w innym wariancie. Stosuję bananową skórkę w następujących sytuacjach.
  2. Jako nawóz do kwiatów. Skórki zalewam ciepłą wodą i zostawiam na dobę. Powstałym płynem podlewam raz w tygodniu rośliny. Można jest tez wysuszyć – i utrzeć na puder, a nim podsypywać kwiaty. Działa skutecznie.
  3. Czyścik do butów. Poleruje, odświeża i sprawia, że jakoś mniej się buty brudzą. Używam zamiast gąbki na zmianę z wysłużoną pończochą.
  4. Pielęgnacje srebra. Skórki – mogą być te namoczone do kwiatów – trzeba zblendować z odrobiną wody i powstałym kremem polerować łańcuszki i kolczyki. Blask i efekt wow gwarantowany.
  5. Podobno można też wewnętrzną stroną skórki wybielać zęby, redukować zmarszczki i rozjaśniać skórę. Ale tych zabiegów nie stosowałam, więc nie ręczę za ich skuteczność.
  6. Pozostałe wspomniane wykorzystajcie przy okazji. I nie lekceważcie takich ciemnych bananów.
  7. Może macie swoje pomysły na inne niż jedzeniowe zastosowanie skórki? Przygarnę chętnie, więc piszcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *