Moje przepisy
Westfield Mokotów
29.04.2023
Przystawka
Dip z fasoli z marynowanymi pieczarkami i kwaśną cebulą
- szklanka ugotowanej fasoli
- 4 pieczarki
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- solidna garść bazylii
- pół pęczka natki pietruszki
- pół łyżeczki soli
- szczypta papryki wędzonej
- 5 łyżek oliwy
- sok z całej cytryny
- 4 łyżki octu
- 2 łyżki dowolnych orzechów
- łyżeczka miodu
- kawałek papryczki chili
- 3-4 łyżki wody po gotowaniu fasoli
Cebulę pokrój w piórka. Przełóż do miski. Wsyp miód i ocet, wymieszaj, tak by cebula się zanurzyła w marynacie. Orzechy upraż na suchej patelni. Bazylię porwij. Pieczarki umyj i pokrój w cienkie plasterki. 3 łyżki oliwy wymieszaj z połową soku z cytryny, chili i bazylią. Sosem zalej pieczarki i zostaw na 10 minut. W tym czasie przygotuj dip z fasoli. Natkę pietruszki i czosnek posiekaj. Wodę po jej gotowaniu ubij na sztywną pianę z odrobiną soli. Fasolę rozdrobnij blederem, dodaj łyżkę oliwy, ubitą pianę, dopraw solą, wędzoną papryką i delikatnie połącz. Porcję pasty wyłóż na talerz, na niej rozlej pozostałą łyżkę oliwy. Na wierzch cebulę i wyłóż pieczarki. Posyp orzechami.
Danie główne
Szparagi z keczupem bananowym i pesto ze zmarniałych ziół
- pęczek zielonych szparagów
- 3 pomidory lub pół szklanki pulpy pomidorowej
- 1 dojrzały banan
- 1 mała cebula
- łyżeczka oregano
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki pieprzu
- łyżeczka chili
- łyżka oleju
Keczup z dojrzałych bananów
Cebulę posiekaj. W garnku rozgrzej olej, wrzuć cebulę i przesmaż przez kilka minut. Dodaj pomidory lub pulpę, wsyp przyprawy i gotuj przez 10 minut. Potem dodaj pokrojonego banana i zmiksuj całość tak, by powstał gładki sos.
Pesto
- szklanka zmarniałych ziół/natek
- 3 łyżki pestek słonecznika/orzechów
- 4 łyżki oliwy
- 3 łyżki wody
- ząbek czosnku
- łyżka twardego startego sera
- papryczka chili
- sok z cytryny
- sól/pieprz
Umyj natki czy zioła i posiekaj je drobno. Na rozgrzanej suchej patelni upraż przez chwilę pestki słonecznika lub orzechy. Gorące przełóż do blendera, dodaj zioła/natki, oliwę. sól, pieprz, ząbek czosnku i sok z cytryny. Zmiksuj. Na końcu wmieszaj starty ser.
TIP
Możesz zrobić więcej pesto i przełożyć je do słoika, zakręcić, a przechowywać tydzień w lodówce.
Szparagi
Na patelni upraż pestki słonecznika. Zdejmij je, przesyp do miski, a potem na patelnię wlej oliwę. Wrzuć szparagi i smaż przez 3 -4 minuty. Na talerzu ułóż pesto, na nich zarumienione szparagi, które posyp pestkami słonecznika i zanurzaj w keczupie z bananów.
Deser
Budyń z domowego mleka kokosowego z salsą rabarbarową i chlebową kruszonką
- 2 szklanki mleka kokosowego
- 2 łyżki pulpy z mleka kokosowego lub wiórek kokosowych
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki cukru
Pulpę podpraż na suchej patelni. 3 łyżki zimnego mleka wymieszaj z mąką ziemniaczaną. Zrób to tak, żeby nie było grudek. Pozostałe mleko przelej do garnka. Zagotuj je, do gorącego wlej mleko z mąką, wsyp pozostałe wiórki. Gotuj na małym ogniu cały czas mieszając. Budyń po 2-3 minutach zgęstnieje. Gorący przelej do słoiczków posyp wiórkami, polej salsą i posyp okruchami chleba.
Kruszonka chlebowa
- 2-3 kromki czerstwej chałki
- 3 łyżki masła
- łyżeczka cukru
- łyżeczka cynamonu
Chałkę pokrój na mniejsze kawałki i rozdrobnij blenderem. Na patelni rozgrzej masło z cynamonem i cukrem Dodaj okruchy i podpiekaj do czasu aż nabiorą złotego koloru. Okruchami posyp budyń.
Domowe mleko kokosowe
- 200 g szklanka wiórków kokosowych
- 400 g wrzątku
Wiórki kokosowe zalej wrzącą wodą i odstaw na co najmniej 12 godzin (jeśli mleko potrzebne jest od razu – trzeba wiórki gotować 5 minut) Po namoczeniu wszystko zmiksuj blenderem. Sitko wyłóż gazą i przecedź mleko, odciskając mocno gazę. Mleko kokosowe trzymaj w lodówce i zużyj w ciągu 4 dni.
Salsa rabarbarowa
Rabarbar pokrój w kostkę. Przełóż do garnka, dodaj 3 łyżki soku jabłkowego, 3 łyżki wody i duś przez 10 minut. Potem wsyp cynamon i zblenduj całość na gładki sos.