Moje przepisy
Sześć tysięcy ton grzybów – tyle w ubiegłym roku zebrano w polskich lasach. Ich wartość wyniosła niemal 90 milionów. Jesteśmy grzybową potęgą i mamy co wykorzystywać. Uwielbiam grzyby za ich smakową intensywność i chęć wpasowywania się do różnych dań. Mogą być dodatkiem, ale i z powodzeniem odegrać rolę główną. O tej porze roku kreuję z ich udziałem różnorakie przepisy, ale tradycyjnie robię też zapas suszonej wersji.
Dziś w DDTVN namawiałam do suszenia i Wam tutaj też wrzucam pakiet informacji w tej sprawie.
Proces suszenia grzybów polega na redukcji wody. Większość z nich nie traci witamin, aromatów i smaku. To zresztą jeden z najstarszych i najtrwalszych sposobów konserwacji jedzenia. W czasach, gdy nie było lodówek, zamrażarek, pomysłów na pasteryzację – to właśnie suszenie wykorzystywano do robienia zimowych zapasów.
Jakie grzyby suszyć?
Do suszenia grzyby muszą być świeże, nierobaczywe, niespleśniałe. Najlepiej wybrać borowiki, podgrzybki, koźlarze i smardze. Dobrze suszą się kurki – szalenie popularne we Francji, a Polsce jakoś suszone niechętnie. Tymczasem dodane do ciasta na tartę pięknie ją barwią. Grzyby najlepiej zbierać do wiklinowego, oddychającego koszyka. Jeśli kupujecie -to wsypcie je do papierowej, a nie foliowej torebki. W reklamówce zaczynają gnić i można się nimi zatruć.
Przygotowanie grzybów do suszenia
Grzybów nie myjemy przed suszeniem. Trzeba je tylko – najlepiej pędzelkiem oczyścić z nadmiaru piasku. Większe kroimy w plastry, mniejsze układamy obok siebie. Grzyby najlepiej najpierw podsuszyć na słońcu, a potem dopiero w piekarniku czy suszarce. Koniecznie w niskiej temperaturze – maksymalnie 50 stopni, bo ze względu na swą delikatność lubią się przypalać. Pokrojone w paski – szybciej się ususzą. Można je też tradycyjnie nawlec na sznurek i suszyć nad kuchenką, ale wtedy zbierają też kurz i osady z gotujących się obok dań. Dobrym rozwiązaniem jest suszenie na kaloryferze – muszą być ułożone na papierze albo ściereczce.
Jak przechowywać suszone grzyby
Susz lubi suche, ciemne miejsca. Można go zapakować do słoików, metalowych pudełek lub kartonów i trzymać z dala od słońca i wilgoci. Jeśli suszone produkty mają stać w słonecznym miejscu, to lepiej, by były zapakowane do ciemnych słoików. Tak zabezpieczony susz przetrwa nawet kilka miesięcy w świetnym stanie.
Ciekawostka – smak
Grzyby posiadają naturalne umami – czyli piąty smak. Od 2000 roku dołączył on oficjalnie do pozostałej tradycyjnej czwórki – słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego. Umami odkryto niemal 100 lat temu w Japonii. Piąty smak to wrażenie wywoływane przez kwas glutaminowy. Najwięcej odnajdziemy go w grzybach suszonych.
Puder z suszonych grzybów
Suszone grzyby rozdrobnij w blenderze, a potem przesiej przez sitko o drobnych oczkach. Gotowy puder przesyp do słoika i przechowuj w suchym, ciemnym miejscu.
Do czego używać
omletów, naleśników, jajecznicy, risotto, makaronu, tarty, pasztetu.
Grzybowa przyprawa z warzyw korzeniowych
👉 10 grzybów
👉 2 marchewki
👉 1 pietruszka
👉 pół małego selera
👉 por
👉 pęczek natki pietruszki
👉 pęczek koperku
👉 3 ząbki czosnku
👉 kilka liści selera korzeniowego
👉 kilka liści lubczyku
👉 pół łyżeczki soli
👉 łyżeczka kurkumy – opcjonalnie
Grzyby oczyścić pędzelkiem. Marchewkę i pietruszkę obrać i pokroić w kostkę. Pozostałe warzywa także umyć i pokroić. Wszystkie ułożyć na suszarce lub blaszce do pieczenia. Suszarkę ustawić na temperaturę 75 stopni i suszyć warzywa przez co najmniej 5 godzin. Co godzinę dobrze jest je przemieszać, tak by suszyły się równomiernie. Ususzone rozdrobnić blenderem. Dodać sól i kurkumę. Przechowywać w zamkniętym słoiku.
Do czego wykorzystywać przyprawę
Aromatyzowanie zup, koktajli warzywnych, kasz wytrwanych, sosów.
Mieszanka – zioła i grzyby
Liście miękkich ziół bazylii, oregano, mięty, kolendry myjemy, wycieramy z nadmiaru wody, siekamy i rozkładamy piekarniku lub na suszarce. Nie lubią mocnych temperatur, bo są zbyt wrażliwe i delikatne, więc 35-40 stopni im wystarczy. Twarde ziła – rozmaryn, cząber czy majeranek można suszyć w pęczkach. Jeśli wybieracie piekarnik czy suszarkę temperatura nie powinna przekraczać 60 stopni. W czasie suszenia drzwi piekarnika lepiej, by były uchylone. Pęczki ziół można też zapakować do papierowej torebki, zrobić w niej dziurki i powiesić w suchym miejscu. Osłona ochroni je skutecznie przed kurzem. Ususzone zioła najlepiej rozdrobnić w moździerzu i przesypać do słoika. Warto w mniejszych słoiczkach połączyć puder z suszonych grzybów z bazylią, w innym dodać do niego mięty, tymianku czy rozmarynu. Taka gotowa przyprawa wzbogaci sosy i zupy.