Bez kategorii

Czy wiesz, jak dobrze segregować śmieci?

2 października 2023
1 gwiazdka2 gwiazdki2 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Brak ocen - oceń jako pierwszy!
Loading...

Dobry rzut do kosza się opłaca, bo sporo śmieci, które gromadzimy w domowym repertuarze, to cenne surowce. Można je przetworzyć i podarować im drugie życie. Warto więc dbać o to, by segregowanie odpadów odbywało się właściwie, a w razie wątpliwości szukać wskazówek ułatwiających ten proces.

Artykuł powstał we współpracy w ramach kampanii edukacyjnej RLG Repack Polska Organizacja Odzysku Opakowań.

Tutaj przeczytacie więcej na ten temat

Świetnym wsparciem dla tych, którzy przy śmietniku wciąż borykają się z rozmaitymi dylematami, są rysunki Andrzeja Mleczki. Satyryk przygotował zabawne grafiki, które ułatwiają zrozumienie zasad segregacji na 5 frakcji. Zerknijcie na nie i sprawdźcie, czy nie popełniacie błędów, jakie przytrafiają się Polakom najczęściej.

Bioodpady na luzie

Bioodpady nie potrzebują worka. Najlepiej wyrzucić je do brązowego pojemnika luzem, bez obaw o zabrudzenie kosza. Ewentualnie można wykorzystać specjalną torbę kompostowalną, ale tylko z odpowiednim oznaczeniem, na które warto zwrócić uwagę. Jedzeniowe resztki zapakowane w plastik zanieczyszczają frakcję bio, a to właśnie ona ma zmienić się w czysty, pozbawiony mikroplastiku kompost. Idealnie nadający się do wykorzystania w ogródku czy na polu.

Wyrzucaj zgniecione

Kartony po soku, mleku, butelki po wodzie, opakowania, w których kurier przywiózł paczkę, papierowe pudła po meblach – te wszystkie odpady zanim znajdą się w koszu, powinny zmniejszyć swoją objętość. Ten zabieg sprawi, że w śmieciarkach będzie więcej miejsca i nie będą musiały wozić pustego powietrza. Zgniecione opakowania ułatwią też zachowanie porządku w śmietnikowej altance.

Papiery higieniczne wrzucaj do pojemnika na zmieszane

To jeden z najczęstszych błędów wzbudzających zdziwienie wśród tych, którzy go popełniają. Przecież nielogiczne wydaje się, że coś, co ma w nazwie papier, nie może trafić do pojemnika z takim oznaczeniem. Dzieje się tak dlatego, że chusteczki higieniczne czy papierowe ręczniki nie nadają się do recyklingu, nie da się im podarować drugiego życia, więc należy wrzucać je do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Dzięki temu można uchronić inne frakcje przed zabrudzonymi czy mokrymi śmieciami.

Co z tym kartonem po soku i mleku?

Karton, w który był napój – sok czy mleko, jest opakowaniem wielomateriałowym, które trzeba wrzucić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Dlaczego? Zazwyczaj nie udaje nam się opróżnić kartonu do ostatniej kropli i jeśli resztki płynu wyleją się na plastik to nie będzie to miało wpływu na jego zdatność do recyklingu. Natomiast jeśli zabrudzi makulaturę, to obniży jej potencjał recyklingowy. UWAGA: Ponieważ mieszkacie w różnych gminach, to warto sprawdzić na stronie swojej, jak wygląda segregacja tych odpadów. Wytyczne w niektórych miejscach mogą się różnić.

Do szkła tylko szkło opakowaniowe

W zielonym pojemniku muszą się znaleźć tylko słoiki i butelki, które powstały ze szkła opakowaniowego. Kieliszki, szklanki, filiżanki, szyby czy lustra powinny trafić do śmieci zmieszanych. Mają zupełnie inną temperaturę topnienia, skład chemiczny i mogą zanieczyścić całą partię zebranego szkła. To sprawi, że recykling będzie niemożliwy.

Segreguj odpady!

Właściwy rzut do kosza wpływa na kondycję planety. Dzięki odpowiedniej segregacji śmieci nie kończą na składowisku. Dostają nową szansę:

  • odpady to tak naprawdę cenne surowce wtórne, które można wykorzystać do produkcji nowych opakowań, ale też przeróżnych przedmiotów, takich jak choćby bluzy z polaru, które powstają z butelek PET. 
  • wykorzystanie surowców z recyklingu do produkcji nowych rzeczy to znaczne ograniczenie zanieczyszczenia wody i powietrza w porównaniu do ogromnych kosztów środowiskowych użycia surowców pierwotnych.
  • odpady na składowisku potrafią nie rozłożyć się przez setki (plastik), a nawet i milion lat (szkło).

Dlatego bądź superbohaterem i segreguj odpady!

Jak segregować na 5 frakcji?

Jeśli nadal macie wątpliwości co do tego, jak segregować odpady, zapoznajcie się z  plakatem edukacyjnym narysowanym przez Luizę Kwiatkowską. Można go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, w domu czy firmie, a nawet w śmietnikowej altance. Dzięki temu dobre podpowiedzi w sprawie tego, do jakiego pojemnika wrzucać śmieci, będą zawsze pod ręką.

Wpis powstał we współpracy w ramach kampanii edukacyjnej RLG Repack Polska Organizacja Odzysku Opakowań.

@elektro3000 #rlg #segregacjana5frakcji


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.