Tipy

Czy data ważności zniknie (?), czyli czym się różni, najlepiej spożyć do, od najlepiej spożyć przed…

30 maja 2021
1 gwiazdka2 gwiazdki2 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Brak ocen - oceń jako pierwszy!
Loading...

Będą zmiany w sprawie daty ważności umieszczonej na opakowaniach produktów spożywczych. W ramach strategii #odpoladostołu Komisji Europejskiej trwają konsultacje dotyczące określeń, jakie pojawiają się na kupowanym przez nas jedzeniu. Obecnie obowiązują dwa:

należy spożyć do – czyli termin przydatności do spożycia

najlepiej spożyć przed to data minimalnej trwałości

Czym się różni termin przydatności do spożycia a datą najlepiej spożyć przed?

92% Polaków uważa, że data ważności jest istotną informacją na etykiecie produktu. Przeoczenie terminu ważności to też jeden z najczęstszych powodów wyrzucania jedzenia. Komisja Europejska szacuje, że z tego powodu do śmietnika trafia co roku 15 miliardów ton żywności. To jedzenie można by było wykorzystać, dlatego konieczne są zmiany przepisów.

Propozycji jest kilka:

🎯Rozszerzenie listy produktów bez daty minimalnej trwałości – na niej mogłaby się znaleźć między innymi herbata, kawa, makaron, ryż

🎯całkowite usunięcie minimalnej daty trwałości. Obowiązywałby tylko termin przydatności do spożycia dla tych produktów, których zjedzenie po nim mogłoby być zagrożeniem dla zdrowia.

🎯data ważności określana kolorem –etykieta najlepiej spożyć przed oznaczona kolorem zielonym, a należy spożyć do kolorem czerwonym. Rozważne są też inne elementy graficzne podpowiadające konsumentowi, że może bez obaw zjeść wybrane jedzenie.

Nie ma jednolitej daty ważności

Ważne jest też ujednolicenie we wszystkich unijnych krajach określenia daty ważności. Teraz jogurt od tego samego producenta w Polsce ma termin „należy spożyć do”, a w Niemczech „najlepiej spożyć przed” . U nas jest więc informacja, by przestrzegać bezwzględnie terminu na opakowaniu, u naszych sąsiadów data jest wskazówką.

W konsultacjach wybrzmiewa także potrzeba zgody na sprzedaż produktów po terminie ważności. Obecnie prawo na to nie pozwala, nie można również takiej żywności przekazywać na cele charytatywne.

Dlaczego nie trzeba się tego obawiać, pokazują badania prowadzone w ramach projektu PROM przez naukowców z SGGW.

Przy dacie ważności najważniejszy jest zdrowy rozsądek

W sprawie daty ważności najsmaczniej jest zachować zdrowy rozsądek. Nie należy jeść spleśniałych produktów, pachnących nienaturalnie, jedzenia przechowywanego w puszkach, które się dziwnie wybrzuszyły i po otwarciu wybuchają. Dobrze przechowywana żywność przetrwa zazwyczaj dłużej niż sugeruje termin na opakowaniu.

Należy spożyć do – czyli termin przydatności do spożycia

To określenie używane jest w przypadku najmniej trwałych produktów

👉 świeżego mięsa i ryb

👉 nabiału

👉 produktów garmażeryjnych

Najlepiej spożyć przed to data minimalnej trwałości

Po upływie terminu ważności producent już nie gwarantuje, że produkt będzie utrzymywał tę samą jakość, którą ma produkt świeży, ale nie oznacza, że jego jedzenie od razu zagraża naszemu zdrowiu.

Produkt bez terminu ważności

Daty ważności producent nie musi umieszczać na świeżych warzywach i owocach, soli kuchennej, cukrze, pieczywie sprzedawanym luzem, napojach o wartości alkoholu większej niż 10%.

Produkty po upływie terminu ważności

Naukowcy SGGW ocenili kilka najczęściej wybieranych produktów i sprawdzali,  jak będą się zachowywały po upływie terminu ważności.

👉mleko UHT

👉śmietanka UHT

👉majonez

👉kasza jaglana

👉pasztet w puszce

👉tuńczyk w puszce

👉makaron

Produkty badano w dniu upływu daty minimalnej trwałości, miesiąc później, 3 miesiące i 6 miesięcy od daty minimalnej trwałości. W produktach po tym czasie nie namnożyły się żadne drobnoustroje, mikrobiologicznie wszystkie artykuły spożywcze nadawały się do spożycia.

źródło: Projekt PROM, 2020 rok

Co można jeść po terminie?

🎯 Mąka

Mąka zarówno biała, jak i razowa można używać o co najmniej 2 lata dłużej niż zaleca producent. Koniecznie musi być trzymana z dala od wilgoci i zabezpieczona przed dostępem moli spożywczych, które bardzo ją lubią. Po tak długim czasie mąką może nieznacznie stracić swoje walory smakowe, alenie będzie stanowiła zagrożenia dla zdrowia.

🎯 Ryż, makaron, kasza

Dobrze zabezpieczony ryż przetrwa nawet … 30 lat. 

Ryż, kasze i makaron najlepiej by były zamknięte w szczelnym opakowaniu. Świetnie sprawdzą się szklane zakręcane słoiki. Te produkty powinny czekać na wykorzystanie w suchym miejscu, z dala od wilgoci i różnicy temperatur. Maksymalna ciepło to 21 stopni, ale im chłodniej, tym dla sypkiego asortymentu lepiej.

🎯 Suche ziarna, strączki

Fasola, ciecierzyca i soja, przesypane do słoika lub szczelnie zamknięte w torebce wytrzymają nawet 5 lat dłużej, niż wskazuje zapisana na ich opakowaniu data. Tak długi okres przydatności do spożycia potwierdzają badania przeprowadzane między innymi w USA, Holandii  i Belgii. Długo przechowywane ziarna mogą być twardsze, ale to nie wpływa na ich jakość i smak.

🎯 Cukier, miód i sól

To produkty niezniszczalne. W ich przypadku termin ważności nie ma znaczenia. Dobrze przechowywane nie stracą swoich walorów. Miód jedynie może się skrystalizować, ale wystarczy słoik z nim włożyć do ciepłej wody, by odzyskał pożądaną konsystencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.