Moje przepisy
Smakuje delikatnie, pachnie obłędnie, jego produkcja wymaga cierpliwości, ale warto podarować mu ten czas. Przepis na litrowy słoik jest taki:
Składniki na domowy ocet jabłkowy
👉 ogryzki i skórki jabłek – tyle, żeby ciasno wypełniły słoik
👉 opcjonalnie – kilka śliwek, mogą być też maliny
👉 5 łyżek cukru lub miodu
👉 litr wody
Cukier/miód wymieszaj z wodą. Słoik wyparz, wrzuć skórki, ogryzki i pokrojone kawałki śliwek. Zalej wszystko słodką wodą.
Owoce nie mogą wypływać. Dobrze przykryć ściereczką/ złożoną gazą, obowiązać gumką i odstawić w ciemne, ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Ta ochrona jest istotna – zapach octu przywołuje muszki, gdy wpadną do środka – płyn trzeba będzie wylać:(.
Ważne: 2 razy dziennie ocet musisz przemieszać – najlepiej drewnianą, wyparzoną łyżką i pilnować, by owoce nie wystawały z wody. Taki zabieg zapewnia dopływ tlenu i ułatwi fermentację.
2 tygodnie później
Po 2 -3 tygodniach owoce powinny opaść na dno, a w słoiku powstanie piana. To moment, w którym można zlać płyn. Trzeba przecedzić go przez sitko do czystego słoika. Znowu przykryć ściereczką lub gazą i zostawić w spokoju na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie ocet zaczyna słodko pachnieć, jest klarowny i nie czuć w nim drożdżowego posmaku. Taki płyn znowu trzeba przecedzić, a potem przechowywać w zamkniętej butelce czy słoiku. Nie ma terminu przydatności. Nie musi być w lodówce.
Jak wykorzystać domowy ocet jabłkowy?
🍷 Do doprawiania sałatek, zup – jest bardzo aromatyczny.
🍷 Do zrobienia lemoniady octowej – 2 łyżki octu wymieszać z ciepłą wodą, imbirem i cynamonem. Pić codziennie na poranne pobudzenie organizmu.
🍷 Jako tonik do mycia buzi lub pielęgnacji włosów – zawsze trzeba rozcieńczyć go z wodą.
🍷 Do zrobienia cudownego elixiru na odporność, czyli oxymelu (w tym linku znajdziesz mój przepis).
W wideo zobacz jak robię oxymel 👇👇👇
Powiem Wam nieskromnie, że to najlepszy ocet, jaki zrobiłam i piłam do tej pory.
Bierzcie przykład z mojego sukcesu i nastawcie swój.