Tipy

Zero waste w biurze

2 marca 2020
1 gwiazdka2 gwiazdki2 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek 5,00
Loading...

Zero Waste to droga do niemarnowania. Można podążać nią także w pracy. Warto więc w biurze zrobić porządki i ograniczyć stos niepotrzebnych śmieci. Nie wszystkie dokumenty muszą trafić do drukarki, bałagan naprawdę wielu miejscach da się okiełznać. Wystarczy zastosować w praktyce kilka skutecznych podpowiedzi. Dla dobra swojego i planety.

JAK ŚMIECIĆ MNIEJ

Przy biurku

👉 Baza w chmurze – to dobry na ograniczenie zużywania nieprzyzwoitych ilości papieru i porządek. Cyfrowe dokumenty można łatwo skatalogować i odnaleźć w razie potrzeby.

👉 Drukuj oszczędniej – tylko dokumenty, które naprawdę musisz, najlepiej dwustronnie i na ekologicznym papierze. W komunikacji wewnętrznej jego wygląd nie będzie miał znaczenia, dla środowiska kolosalne.

👉 Wyłączaj drukarkę, gdy jej nie używasz.93% energii ten sprzęt zużywa w trybie czuwania. Do drukowania zaledwie 7%.

👉 Przed wyjściem z pracy wyłącz komputer, monitor i ładowarkę. W czasie Twojej nieobecności one wszystkie pobierają energię.

👉 Zainwestuj w zieleń. Niektóre rośliny oczyszczają i jonizują powietrze. Naturalnie.

👉 Masz niepotrzebne książki, gazety, dziecięce zabawki? Zorganizuj w swoim biurze szafkę wymiany. To niepozorne miejsce, w którym każdy może zostawiać przeczytaną prasę i lektury, a inni skorzystać.

W biurowej kuchni

👉 W biurze wyeliminuj napoje w plastikowych butelkach i jednorazowe kubki. 8 milionów butelek co roku trafia do oceanów. Nie musisz zwiększać tych ilości.

👉 Gdy zamawiasz jedzenie na wynos, staraj się wybierać catering bez plastiku. Poproś o niedołączanie jednorazowych sztućców i serwetek. Korzystaj z naczyń zgromadzonych w biurowej kuchni.

👉 Po kawę chodź z własnym wielorazowym kubkiem. Te papierowe, w środku wypełnione są mikroplastikiem – dzięki czemu nie przeciekają i będą rozkładały się kilkaset lat. Ich recykling jest nieopłacalny.

👉 Na konferencje i spotkania poproś o przygotowanie wody z kranu w karafkach. Zamiast słodyczy kupowanych w plastikowych opakowaniach zasugeruj świeże owoce.

👉 Segreguj śmieci. Ponad połowa Polaków wciąż ma z tym problem. Nie musisz mieć 5 koszy pod zlewem. Ten na papier i plastik ustaw przy biurku.

W delegacji

👉 Pociąg do delegacji – w podróży służbowej staraj się wybierać kolej zamiast auta. Zysk będzie nie tylko ekologiczny, ale i czasowy. Droga PKP trwa często krócej niż samochodem.

👉 Wspólna podróż – to coraz popularniejsze rozwiązanie w skandynawskich i kanadyjskich biurach. Sprawdź, kto z Twoich współpracowników mieszka niedaleko Ciebie i zaproponuj korzystanie z jednego auta.

👉 Nie drukuj biletów. Zapisuj je w telefonie. Korzystaj w aplikacji także kupując bilet komunikacji miejskiej czy prosząc o rachunek za przejazd taksówką.

Zero Waste do proces. Najważniejsze, by go rozpocząć i mobilizować innych do zmiany. Porządki są konieczne, bo toniemy w śmieciach. W ciągu roku jesteśmy w stanie zużyć więcej plastiku niż ważą wszyscy ludzie na świecie. Każdy może zrobić gest dla ratowania planety. Nawet te najmniejsze mogą mieć ogromne znaczenie.

Jeśli macie własne patenty na niemarnowanie w biurze napiszcie proszę w komentarzach. Wspólnie zrobimy zbiór najważniejszych zasad zero waste w biurze.

Przyłącz się do konwersacji

2 komentarze

  1. Można częściowo niezadrukowane kartki pociąć na małe karteczki do krótkich notatek

  2. Pióro wieczne zamiast długopisów! Tyle długopisów zużywamy w biurze, a o ile fajniej jest podpisywać dokumenty wypasionym piórem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.